Ettevõtlikkuse arendamine on eneseteostust mõjutavate hoiakute muutmine
Ettevõtlusküla mänge kasutav karjääriõpetaja Merle Karuks on öelnud: “Meie põhiülesanne on õppemängu kasutada tööriistana, mis aitab õpilasel mõista, mis meiega ühiskonnas toimub ja kuidas selles hakkama saada!”
“12 aastat tagasi, kui alustasime, ei arvanud enamus inimesi, et mäng võiks olla õppimise tööriist. Täna on nii Eesti õpetajale kui õpilasele mängud väga meeltmööda ning järjest rohkem otsitakse viise, kuidas keerulisi sotsiaalseid teemasid õpetada läbi kogemuse. Rollimängud ettevõtlikkuse arendamiseks on lõputute võimalustega töövahend.” Evelin Rätsep, MTÜ Ettevõtlusküla kaasasutaja ja tegevjuht.
Evelin Rätsep, MTÜ Ettevõtlusküla
Evelin, mida sina teed, et noorte ettevõtlikkust arendada?
Meie hakkasime mängima ja läksime nii hoogu, et tänaseks on juba üle 12 aasta mängitud ja ikka isu täis ei saa. Kõik sai alguse sellest, et MTÜ Ettevõtlusküla asutajad Evelin Rätsep ja Mehis Pärn üldse ei tundnud üksteist, kuid mõlemal oli unistus, et rahatarkust võiks õpetada läbi kogemuse andmise ja miks mitte mängides. Unistused kipuvad ikka täituma ning täiesti “juhuslik” kohtumine viis selleni, et tänaseks kasutame meie vajadusteks loodud ettevõtlusmänge nii laste, noorte kui täiskasvanutega ettevõtlike hoiakute treeninguks ning õpetame kõiki huvilisi, kuidas ükskõik milline mäng, muuta õpetamise tööriistaks.
Miks Ettevõtluskülla tulla?
Usume, et üks hästi loodud õpiruum, on selline kus tekib küsimusi rohkem kui keegi vastata jõuab. Meie noored kliendid on sageli päris pahased, et me ei ütle, kuidas asju teha, vaid küsime neilt, kuidas nad ise teeksid. Ettevõtlikkuse arendamine on täielik unistajate ja leiutajate paradiis. Miljon ja üks võimalust, kuidas asju teha, kuid tulemuseks peab olema noor, kes julgeb algatada, otsustada ning võtta vastutus. Selleks on võimeline ainult inimene, kes on saanud väga palju katsetada ja eksida, selle kaudu oma tugevusi tundma õppinud ning teab, et kui tugevusi kasutada vales kohas, on ebaõnnestumine garanteeritud. Kõike seda saab kogemusena meie hoiakute treenerite käe all katsetada.
Mis väärtust Ettevõtlusküla õppemängudes näete?
Meie pikaaegne katsetamine on näidanud, et üks õppimise koht on ise mängus osaleda, kuid veel põnevam väljakutse on noored panna ise mänge läbi viima. Mängude kaudu teistele õpetajaks olemine on paljudele noortele palju suurem õpetaja, kui lihtsalt mängus osalemine. Päriselt efektiivne õppimine algab siiski täiskasvanu oskuslikul ja teadlikul juhendamisel ja just see on see, mida meie täna oma töös kõige enam naudime ning hea meelega jagame kõigiga, kes noortega tegelevad.
Mis on Ettevõtlusküla visioon?
Me unistame, et iga Eestimaa noor saaks vähemalt korra elus kogeda tunnet, et kõike võib valida ja teha, et teada saada, mis siis juhtub. Simulatsioonid on parim koht, kus läbi mängida kõikvõimalikke valikuid ja vaadata, milline on iga valiku mõju. See eeldab treenitud ja oskuslikke mängujuhte, kes oskavad tekkinud olukorrad koos noortega lahti harutada, analüüsida ja ära lahendada. Seega tulge julgelt meie juurde mängima ja kellele mängud eriti meeldima hakkavad, on võimalik mängukarpe ka endale soetada ning mängujuhiks õppida.