Ettevõtlusküla Äritänava juht Tõnis Petersell: “Linnak annab lapsele hea võimaluse olla tema ise”


Tõnis Petersell

Tõnis Petersell

Ettevõtlusküla varsti avatava Äritänava (ettevõtlusõppeks loodud tehislinnaku) tegus juht Tõnis Petersell on oma tööle tõeliselt pühendunud: ta esindab Ettevõtlusküla suurima heameelega erinevatel üritustel, suhtleb aktiivselt partneritega ja annab endast maksimumi, et luua Äritänaval võimalikult hea atmosfäär.

Tartu põliselanik Tõnis on olnud juba aasta meeskonnaliige Ettevõtluskülas, kuhu sattus läbi juhuse. “Kolm aastat tagasi kuulsin Ettevõtlusnädalal esimest korda õppemängust ning tollest hetkest alates pakkus MTÜ Ettevõtlusküla mulle huvi” meenutab noormees. Nii ta ühel möödunud sügise õhtul läkski Ettevõtluskülla, kus ta sattus õppemängu ning koheselt juhendaja abina toimetama pandi. “Alguses oli hirmus, aga see oli hea. Ma sain eemale üksluisest elust ning pidin alustama tööga, mis on täis tegevust,” jutustab Tõnis.

“Alguses oli hirmus, aga see oli hea. Ma sain eemale üksluisest elust ning pidin alustama tööga, mis on täis tegevust”

Enne Ettevõtluskülla sattumist õppis Tõnis Eesti Maaülikoolis metsamajanduse õppekaval, kus ta mõne aja pärast sai aru, et see ei ole tema tulevik – noormees otsustas teist teed minna. Kuna Tõnis on läbi aastate väärtustanud aktiivset eluviisi, tegeledes kuus aastat rahvatantsuga ja tundes suurt huvi erinevate pallimängude vastu, otsustaski ta edasi õppida Tartu Kutsehariduskeskuses rekreatsioonikorraldust. Siit ka suur huvi Ettevõtlusküla vastu. “Siin on hästi palju, lastega tegelemist. Ma leidsin, et see võiks olla seotud valitud erialaga ning otsustasingi proovida ja edasi areneda,” põhjendab Tõnis.

Kolleegid kirjeldavad Tõnist kui malbet, sihikindlat ja kõrge töömoraaliga inimest ning seda tõestab ka tema otsus võtta vastu 29. septembril avatava Ettevõtlusküla Äritänava juhi ametikoht. Kui küsida Tõniselt, miks linnaku avamine on oluline, ei vaja ta mõtlemisaega: “See on koht, kus ei jää ideed lihtsalt mõteteks ja planeerimisperiood ei veni, vaid me (Ettevõtlusküla meeskond) saame koheselt katsetada, proovida ja arendada kõiki mängu uuendusi. Linnak annab hea võimaluse tootearendusele ja kiirendab koostööprojektide läbirääkimise protsessi ettevõtetega. Peale selle annab linnak hea võimaluse lapsel olla tema ise.”

“…koht, kust lapsed saavad inspiratsiooni ja enesekindlust, neil on võimalus avaldada oma arvamust ning mis peamine, nad vastutavad oma tegude eest”

Tulevane Ettevõtlusküla Äritänav võimaldab lastel osa saada erinevatest töövaldkondadest. Linnakusse on planeeritud seitse asutust: Kliinik, Ilusalong, Kaubamaja, Linnavalitsus, Meediakeskus, Töökoda ja Pank. Linnaku keskkonna loomisel on arvestatud, et ruumid oleksid turvalised ning spetsiaalset õppemängu vajadusi arvestava sisustusega, mis loob suurema emotsiooni lastele. “See on koht, kust lapsed saavad inspiratsiooni ja enesekindlust, neil on võimalus avaldada oma arvamust ning mis peamine, nad vastutavad oma tegude eest,” meenutab Tõnis oma kogemusi juhendaja tööpäevadest. Kahe tunni jooksul omandavad lapsed teoreetilisi ja praktilisi teadmisi majandusest, õpivad töötama meeskonnas ja püüavad leida probleemidele lahendusi mängulises keskkonnas,” lisab ta.

Kõige tähtsamaks Ettevõtluskülas peab Tõnis seda, et ta on kohtunud selliste imeliste inimestega nagu Ettevõtlusküla tegevjuht Evelin Rätsep ja arendusjuht Mehis Pärn. “Nad on andnud mulle erakordse võimaluse saada osa millestki suuremast, arendada Ettevõtlusküla parema tuleviku suunas, võtta osa erinevatest projektidest ja mis peamine – aidata lapsi,” kirjeldab Tõnis.

“Sellistest mängudest osa võtmine on lastele vajalik, sest see arendab nende teadlikkust ettevõtlikkust ja lapsed lahkuvad mängudest alati säravate silmadega.”

Tõnis kutsub kõiki osa võtma Hooandja kampaaniast.